FAQ - Najczęściej zadawane pytania z dziedziny pomp ciepła

Tutaj zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania. Często w rozmowach telefonicznych, na targach, czy mailowo powtarzają się pewne pytania, postanowiliśmy je spisać i odpowiedzieć na tej stronie. Jeśli jednak nie ma tutaj odpowiedzi na pytanie, które Cię nurtuje, to proszę skontaktuj się z Nami.

Bardzo dobre pytanie. Wiele jest firm na rynku, które montują jedną, czy dwie pompy ciepła w roku, co w konsekwencji może powodować błędy spowodowane brakiem doświadczenia. Danpol wie co robi. Wywodzimy się z ciepłownictwa, montujemy ponad 30 pomp ciepła rocznie i od wielu lat pozostajemy liderem sprzedaży i montażu pomp ciepła Danfoss w Polsce.

Powierzchnia budynku, jaki może ogrzać pompa ciepła jest w zasadzie nieograniczona, dlatego, że urządzenia Danfoss można łączyć w kaskady. W ten sposób można uzyskać dowolną moc cieplną.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od sytuacji i potrzeb. Pompa ciepła gruntowa będzie miała stabilniejsze warunki pracy i będzie tańsza w eksploatacji, natomiast pompa ciepła powietrzna będzie tańsza w zakupie. Nasi klienci w swoich wyborach podzieleni są mniej więcej na połowę. Zawsze staramy się dobierać urządzenia indywidualnie, aby zrównoważyć koszty instalacji z kosztami eksploatacji.

Oczywiście. Mamy szereg realizacji, gdzie dołączaliśmy się do istniejącej instalacji, lub wymienialiśmy dotychczasowe źródło ciepła na pompy ciepła. Posiadając kocioł na olej, lub gaz płynny klienci często montują pompę ciepła ze względu na znaczną redukcję kosztów eksploatacji. Często wymieniamy kotły opalane ekogroszkiem na pompy ciepła Danfoss. Osoby mające dość obsługiwania kotła oraz sprzątania brudu w kotłowni doceniają komfort eksploatacji pompy ciepła.

Tak. Pompy ciepła mogą  nie tylko grzać zimą, ale także chłodzić latem. Powietrzne pompy są do tego przystosowane od razu. Uruchomienie chłodu jest bardzo proste, jednak zalecamy nasz udział przy pierwszym włączeniu. Wybrane modele pomp ciepła gruntowych mają moduł chłodzenia wbudowany, do pozostałych potrzebny jest osobny dołączany moduł chłodzenia pasywnego, lub aktywnego.

Oczywiście. Pompy ciepła, które sprzedajemy i montujemy, są zaprojektowane aby być wystarczającym źródłem ciepła do centralnego ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła, w których realizowany jest obieg chłodniczy (taki zachodzi np. w lodówce domowej lub zamrażarce) umożliwiają wykorzystanie ciepła o niskiej temperaturze (praktycznie bezużytecznego) do wytwarzania ciepła o wyższej temperaturze, które można wykorzystać do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Podstawowe zadanie pompy ciepła to transport ciepła ze źródła dolnego (o niższej temperaturze) do źródła górnego (o temperaturze wyższej) z wykorzystaniem energii elektrycznej (napędowej). Warto przy tym podkreślić, że energia elektryczna do tego celu jest wykorzystywana niezwykle efektywnie.

pompa_jak_dziala

Działanie pompy ciepła – krok po kroku
Pompa ciepła jest w stanie wytworzyć dużo więcej energii cieplnej niż sama pobiera do działania swojego układu. Dzięki wykorzystaniu wymiennika ciepła pobierającego darmową energię ze środowiska naturalnego 3/4 wytwarzanej energii, to darmowa energia słoneczna skumulowana w gruncie wodzie i powietrzu.

Zasada pracy pompy ciepła:
1. Czynnik*) obiegu dolnego źródła, płynąc w wężownicy, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody.
2. W parowniku pompy podgrzany czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu**) obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem.
3. Gaz zostaję sprężony przez sprężarkę. Wytworzone w tym procesie ciepło jest przekazywane w skraplaczu do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku.
4. Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.
*) Czynnik obiegu dolnego źródła jest cieczą niezamarzającą, np. mieszaniną wody i alkoholu lub glikolu.
**) Ze względu na ochronę środowiska stosowane są obecnie freony hydrofluorowęglowodorowe (HFC) zamiast niebezpiecznych dla warstwy ozonowej freonów wodorochlorofluorowęglowodorowych (HCFC); czynnik chłodniczy znajduje się w obiegu zamkniętym w pompie ciepła i nie ma kontaktu z otoczeniem.

Load More